Aleksandra Sikora-kapitanka reprezentacji Polski oraz wychowanka LUKS Promienia Mosty

Pragniemy przedstawić i przypomnieć wszystkim naszym kibicom o największym jak do tej pory sukcesie wychowawczym LUKS Promienia Mosty. Oto Aleksandra Sikora, obecnie piłkarka Medyka Konin, kapitanka piłkarskiej reprezentacji Polski a w przeszłości zawodniczka Promienia Mosty. Swój talent na pierwszym etapie kariery piłkarskiej rozwijała pod okiem trenera Bogusława Frączka. Jej kariera może stanowić przykład dla każdego młodego  piłkarza/piłkarki.

W 2007 roku z Promienia Mosty (woj. zachodniopomorskie), aby dalej rozwijać swoje umiejętności, przeniosła się do Medyka Konin. Miała wówczas 16 lat. -Ola swoją pracą, systematycznością, zaangażowaniem wyrasta na jedną z najlepszych piłkarek w Polsce- mówi Roman Jaszczak, trener mistrzowskiego zespołu z Konina. Od sześciu lat Sikora nie opuściła żadnego meczu w Ekstralidze, ani razu nie pauzowała w tym czasie za żółte czy czerwone kartki oraz szczęśliwie omijała wszelakie kontuzje.

O zawodnicze z Konina, która może grać zarówno jako prawa obrończymi, skrzydłowa bądź nawet napastniczka zrobiło się ostatnio dość głośno po wygranym przez Medyka turnieju eliminacyjnym Ligi Mistrzyń. W meczu z Cardiff Met wygranym przez koninianki 5:0 aż cztery bramki zdobyła właśnie Sikora.

- Chciałabym kiedyś spróbować swoich sił za granicą- mówi zawodniczka w materiale dla "Piłka Nożna".

W dniu 8.10.2015 rozegra ćwierćfinałowy mecz z Olimpique Lyon w rozgrywkach ligi mistrzów, który będzie można obejrzeć w TVPSport.

Cały klub trzyma za Aleksandrę i jej koleżanki kciuki.

Poniżej wywiad z Aleksandrą przeprowadzony przez Hannę Urbaniak zamieszczony na stronie www.laczynaspilka.pl.

Dzień z reprezentantką Polski — to nowy cykl Łączy Nas Piłka, w którym będziemy starali się przedstawić Wam w nietypowy sposób zawodniczki reprezentacji Polski. Nie dość, że dobrze grają w piłkę i są pięknymi kobietami, to mają jeszcze dużo innych pasji, o których na pewno nie wiecie. Czas na kapitan reprezentacji Polski — Aleksandrę Sikorę. Zapraszamy!

Najbardziej bramkostrzelna ze wszystkich obrończyń. Porównywana do Łukasza Piszczka, choć niewiele brakowało a mogłaby być zestawiana z… Usainem Boltem. Nie może powstrzymać się przed jedzeniem lodów, ale na to akurat może sobie pozwolić, bo po godzinach najłatwiej spotkać ją w… siłowni. Jej słabością są tatuaże. Poznajcie kapitan reprezentacji Polski, Aleksandrę Sikorę!

Na boisku

Nie bez kozery nazywana jest kobiecą wersją Łukasza Piszczka. Podobnie jak obrońca Borussii Dortmund, Aleksandra Sikora swojąkarierę piłkarskąrozpoczynała od gry w ataku! Mało tego, była prawdziwym postrachem bramkarek i spodziewano się, że prędzej pójdzie śladami Roberta Lewandowskiego. Gdy miała 16 lat to zanotowała cztery hat-tricki z rzędu w pierwszej lidze! Gdy już zaczynała stawiać pierwsze kroki w Ekstralidze, to też strzelała seryjnie, nawet gdy na placu gry pojawiła się zaledwie na kilka minut. — Byłam wtedy jeszcze dzieckiem i strzelanie goli sprawiało mi niesamowitą frajdę — wspomina Aleksandra Sikora.

Kiedy pierwszy raz usłyszała, że będzie grać w obronie, to… strzeliła focha! — Powiedziała mi to ówczesna trenerka Medyka Nina Patalon. Pomyślałam sobie: ja w obronie? Nigdy w życiu! Ale oczywiście nie sprzeciwiłam się — zdradza Sikora i zaraz dodaje: — Najgorzej było na treningach. Musiałam patrzeć jak koleżanki z ataku mają zajęcia strzeleckie, a ja w tym czasie tylko nudne przesuwanie w obronie. Kiedy jednak rozpoczął się sezon, to z każdym kolejnym meczem zaczęłam przekonywać się do tego pomysłu — wyjaśnia. Miłość i talent do strzelania goli na szczęście pozostały.

Na bieżni

Niewiele brakowało a Ola zamiast na murawę wychodziłaby na… bieżnię. W dzieciństwie z powodzeniem trenowała bowiem sprinty. — Nie pamiętam już, jaki czas miałam na „setkę”, ale wiem, że byłam najszybsza w szkole - nie kryje dumy reprezentantka Polski, która do dziś jest jedną z najszybszych piłkarek w kraju. Do futbolu trafiła, bo nie miała wyboru. — Pochodzę z malutkiej miejscowości Czarnocin, gdzie gra w piłkę była w zasadzie jedynym zajęciem. Nie miałam wyboru i dobrze — cieszy się z życiowego wyboru Sikora.

W szkole

Mimo młodego wieku Aleksandra Sikora grę w piłkę łączy z pracą w szkole. Kiedy z nią rozmawialiśmy, akurat wracała ze szkolnych „Jasełek”. Prowadzi treningi z uczennicami klasy piłkarskiej w Gimnazjum nr 6 w Koninie. I jak przyznaje doświadczenie z boiska bardzo jej w tym pomaga. — Dziewczyny widzą, że gram na najwyższym poziomie, więc do wielu rzeczy nie muszę ich przekonywać. Same pytają, gratulują i śledząmoje postępy — przyznaje Aleksandra Sikora, która może pochwalić się licencją trenerską UEFA B, umożliwiającą prowadzenie drużyny w Lidze Mistrzyń!

W siłowni

Jak każda kobieta, Ola też ma słabości. — Nie mogę powstrzymać się od jedzenia lodów — przyznaje z trudem. Na szczęście może sobie na to pozwolić, jak mało kto, bo w wolnym czasie najłatwiej jest spotkać Olę w… siłowni. — Szczególnie w tym okresie, kiedy mamy przerwę w treningach. Staram się różnicować aktywności. Jednego dnia idę na siłownię, drugiego biegam, a trzeciego pójdę popływać na basen. Robię to, bo lubię, a przy okazji mogę zadbać o ciało, siłę i wydolność — wyjaśnia piłkarka, która kiedyś chciałaby zostać trenerem personalnym. I rzeczywiście „rzeźby” można Oli pozazdrościć!

Drugą słabością kapitan reprezentacji Polski są… tatuaże, choć ma tylko dwa. — Gdybym tylko mogła to pewnie wytatuowałabym sobie całą rękę, ale ze względu na pracę w szkole muszę się trochę hamować. Zobaczymy, co będzie w przyszłości — zdradza Aleksandra Sikora.

Hanna Urbaniak

SYLWETKA PANI KAPITAN